Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renkte Saç Boyası

Doğal Saç Boyası Yapımı

Doğal saç boyası hem bakımlı hem de sağlıklı saçlar hayal eden kadınların araştırdıkları konulardan biridir. Pek çok kadın, saçlarının sağlıklı ve güzel görünmesi konusunda ekstra çaba harcar. Yeni ve bakımlı saçların vazgeçilmezi olan saç boyaları, içerikleri nedeniyle kimi zaman kullanıcılar için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bundan dolayı kimyasal içeriğin göze çarptığı saç boyaları yerine ev yapımı doğal tarifleri tercih etmeniz beklenir.

Saçın doğal yapısını koruyan ve daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayan doğal saç boyaları, özellikle son yılların popüler trendleri arasına girmektedir. Daha çok bitkisel ürünlerin işlenmesiyle kullanıma hazır hale gelen boyalar, doğallığın keyfini doyasıya çıkarmanızı mümkün kılar. Peki doğal saç boyası nasıl yapılır ve hangi renkler için doğal saç boyası kullanılabilir?

Doğal Saç Boyası Yapımı

Doğal saç boyasını hazırlarken en önemli konu, kullandığınız bitkinin istediğiniz rengi saçınıza verebilmesidir. Örneğin; saçınızda kızıl renk oluşmasını isteyenler havuç, pancar ve kına gibi ürünlere yönelmelidir. Bu konuya özen göstererek istediğiniz renk tonunu saçınızda görmeniz oldukça kolaydır. Ayrıca istediğiniz rengi elde ederken saç sağlığınızı koruma şansınız da doğal saç boyasının sayesinde epey yüksektir. Kadın ve erkeklerin güvenilir içeriği dolayısıyla tercih ettiği doğal saç boyası çeşitleri, evde hazırlanabilir yapıdadır. Belirli aralıklara uygulandığında daha kalıcı sonuçlara imza atan doğal saç boyaları, saç bakım sektörünün önde gelenleri arasındadır. Doğal saç boyasının yapımında dikkat edilmesi gereken kritik noktalardan biri, kullanılacak malzemelerin miktarıdır. Gereğinden fazla ya da az kullanılan malzemeler, boyama işlemi sonucunda istenilen etkinin saçlarda görünmesini zorlaştırır. Bundan ötürü, tarifte yazan malzeme miktarlarına ve boya hazırlık ipuçlarına özen göstermeniz gerekir.

Doğal Saç Boyası Yapımı
Doğal Saç Boyası Yapımı

Sarı ve Sarıya Yakın Tonlar İçin Doğal Saç Boyası

Çok sayıda kadın hayatının belirli bir döneminde saçlarını sarı renge boyatmak istemiştir. Ancak bu cesur renk için saçların güçlü yapıda olması gerektiği söylenir. Saçlarınıza sarı renk getirecek doğal saç boyasıyla, güvenilir ve zararsız içeriği ile ön plana çıkar. Her saç tipine uygun boya, sarının istediğiniz herhangi bir tonuna sahip olmanıza aracılık eder. Kişinin orijinal saç rengine göre etki miktarında değişiklikler görülebilen sarı doğal saç boyası, saçlarda birkaç tona kadar açılma sağlar. Sarı saç için bilinen en etkili doğal madde, papatyadır. Birçok kimyasal sıvı ve boyada da karşınıza çıkan papatya, sarı için kullanılan doğal saç boyası karışımlarının vazgeçilmezi haline gelir.

Sarı doğal saç boyası; içeriğinde 1 avuç papatya, 1 avuç sarı kantaron, 1 tatlı kaşığı çiçek yağı ve birkaç parça limon kabuğu göze çarpar. Saç uzunluğuna göre miktarda artma ya da azalma yapılması mümkündür. Tüm malzemeler, yarım litre su içerisinde 1 saat kadar kaynatılır. 1 gün bekletildikten sonra, karışım saça uygulanabilir.

Siyahtan Vazgeçemeyenler İçin Siyah Doğal Yapımlı Saç Boyası Tarifi

Boyanması en zor renkler arasında sayılan siyah, doğal saç boyasının tariflerinde sıklıkla karşınıza çıkar. Kadın ve erkeklerin birçoğu, saçlarındaki yıpranmışlığı gizlemek için siyah saç boyalarından yardım alır. Bu süreçte kimyasal maddelere maruz kalmamak adına doğal siyah saç boyalarını tercih etmek oldukça önemlidir. Saçın boyama işlemi ve sonrasında zarar görmemesi, doğal içerikteki saç boyaları sayesinde daha kolay hale gelir.

Siyah saçlar için doğal saç boyasının yapımında birkaç farklı malzeme kullanılır. Bunlar 1 adet patlıcan kabuğu, 1 adet çubuk tarçın, 1 yemek kaşığı siyah çay, 1 yemek kaşığı adaçayı, 1 yemek kaşığı kınataşı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, birkaç karanfil, 1 tatlı kaşığı sirke ve 8 yemek kaşığı kınadır. Önce patlıcanlar yarım litre suda haşlanır. Kaynayan suya çubuk tarçın ve karanfiller eklenir. Sonra kalan malzemeler eklenerek bir süre karıştırılır. Karışımın üstü kapatılarak 2 saat bekletilir. Bu aşamadan sonra doğal saç boyası kullanım için hazırdır. Ortalama 3-4 saat saçta bekletilen boya, istenilen sonuçları verecektir.

Kahverengi ve Koyu Tonları Elde Etmekte Kullanılan Doğal Kıvamlı Saç Boyaları

Saç boyaları her ne kadar farklılık ve yenilik için tercih edilse de pek çok kişi doğal saç rengine yakın tonlar kullanmayı ister. Her mevsime uygun ve kullanımı kolay kahverengi saçlar, doğal saç boyası sayesinde kolayca elde edilir. Koyu kahverengi tonlarını saçınıza taşımak için yararlanabileceğiniz doğal saç boyasının yapısı, evde kısa sürede hazırlanabilir içeriğe sahiptir.

Kahverengi doğal saç boyası için gerekli malzemeler 5 adet ceviz yaprağı, 5 adet yeşil ceviz kabuğu ve yarım litre sudur. Boya hazırlanırken ilk olarak yarım litre suya ceviz yaprakları atılır. Taze ceviz kabukları da kesilerek suya atılır. Su, 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Sonrasında karışım bir kavanoz içerisine alınır. Kavanozdaki karışım iyice çalkalanarak boya işlemine hazır hale getirilir. Karışım soğuduktan sonra saça uygulanması önerilir. Boyayı saçta yarım saat bekletmek, istenilen renk tonunu elde etmek için yeterli olacaktır. Saçında daha koyu tonlar görmek isteyenlerse her gün bu tarifi uygulayarak bir süre sonra istediği koyulukta saç rengine kavuşur.

Kahverengi ve Koyu Tonları Elde Etmekte Kullanılan Doğal Kıvamlı Saç Boyaları
Kahverengi ve Koyu Tonları Elde Etmekte Kullanılan Doğal Kıvamlı Saç Boyaları

Kızıl-Kestane ve Benzeri Sıcak Tonlar İçin Doğal Saç Boyaları

Kadınların büyük çoğunluğu kızıl ve kırmızı tonlardaki saç renklerini beğenir. Ancak istenilen tonda bir kırmızıyı tutturmak zor olduğundan birçok kişi daha denemeden saç boyamaktan vazgeçer. Kızıl ve kestane tonlarında bir saça sahip olmak için kullanabileceğiniz doğal saç boyasının tarifleri, aynı zamanda saçınızı besler. Böylece daha doğal bir kızıl görünüm elde etmeniz kolaylaşır. Saçların boyanmadan önce hangi renkte olduğu, boya sonucunda oluşan renk tonunda önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle aynı boya kullanılsa dahi herkeste aynı renk tonuna ulaşılamayacağı bilinmelidir.

Kızıl-kestane ağırlıklı sıcak tonlara yönelik hazırlanan doğal saç boyası; 1 çay bardağı Türk kahvesi, 1 çay bardağı siyah çay, 1 çay bardağı kuru maya, 1 çay bardağı Kleopatra çayı, 2 su bardağı kına, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz ve 3 su bardağı sudan meydana gelir. Tüm malzemeler bir tencere ya da cezvede karıştırılır. Kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır. Daha sonra süzülerek etkili sonuçlar için haftada 2 kez uygulanır.

Bakır Renkli Saçların Mimarı Doğal Saç Boyasının Yapımı

Açıktan koyuya pek çok farklı ton seçeneğinin bulunduğu bakır saç rengi, kadınların ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Son birkaç yıldır çok sayıda kadının yöneldiği bakır saç rengi, canlı ve genç görünümün oluşturulmasında önemli bir rol oynar. Bakır saçlara sahip olmak için evde uygulanabilen doğal saç boyası, doğallığa önem veren kadınların ortak tercihi haline gelir.

Doğal saç boyasının içerisinde 1 tutam taze safran, 3 yemek kaşığı kına, 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı bulunur. Hazırlık aşamasında ilk adım, 1 tutam taze safranın yarım fincan sıcak suya atılmasıdır. Safran, yarım saat bekletildikten sonra süzülür. Sonrasında kına, zerdeçal, safran ve zeytinyağı; bir miktar ılık su ilavesiyle kap içerisinde karıştırılır. Karışım, 4 saat boyunca saçta bekletilir. Bakır ve turuncu tonları kolayca aktığında boyanın haftada 1 kez olmak üzere en az 2 sefer uygulanması önerilir. Doğal saç boyasının yapımı ve uygulaması ile ilgili gerekli bilgileri edindikten sonra saçlarınıza yepyeni bir hava katmanız mümkündür.

En İyi Saç Maskesi Önerileri başlıklı içeriğimizi de okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Mücevher Dünyası ile Güvenli Altın Alışverişi

Sipariş ettiğiniz ya da etmeyi düşündüğünüz bütün ürünler aynı gün stoktan kargoya verilir. Beğendiğiniz model için üretim sürecini beklemenize gerek yoktur. Direkt olarak beğendiğiniz ürün stoklardan temin edilerek sizlere ulaştırılır. Ayrıca bütün ürünlerimiz sigortalı olarak tarafınıza gönderilir. Ödeme kolaylığı olarak kredi kartına 6 taksit imkanı mevcuttur. Ürün satın alırken peşin fiyatına 6 aya kadar taksit yaptırma şansınız vardır. Bu durum yasal prosedürlere göre bazen farklılık gösterebilir. Ayrıca havaleye özel %10 indirim imkanı bulunur. Modellerimizde ölçü değişikliği yaptırma olanağınız mevcuttur. Bunu önceden bildirdiğiniz zaman ürün size istediğiniz ölçülerde gelir. 1952 yılından bu yana aktif olarak hizmet veren Mücevher Dünyası’ndaki bütün ürünler gerçek, TSE ve Ayar damgalı altınlardır.

Akdeniz Bölgesinin en büyük altın mağazası olarak bilinen Mücevher Dünyası, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutar. Ürünler en uygun fiyat garantisine sahiptir. YouTube ve Instagram üzerinden bizi takip ederek güncel fiyatlar ve modellerden haberdar olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir